Z dzieckiem u dentysty - jak się zachować, by nie wzbudzać w maluchu strachy i lęków?

Chociaż wiele mówi się o tym, że wizyta u dentysty jest strasznym przeżyciem, to w rzeczywistości większość z opowiadań jest wyłącznie bujną fantazją opowiadających. Niestety, powtarzane z ust do ust historie znacznie odbijają się na naszej psychice. Wielu ludzi panicznie boi się stomatologa mimo, iż nigdy nie zaznali z jego strony krzywdy. Trzeba natomiast przyznać, że regularne wizyty kontrolne są najlepszym wyjściem w celu uniknięcia przykrych dolegliwości związanych z uzębieniem. Oznacza to, że im częściej będziemy pojawiali się w gabinecie dentysty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że spotka nas z jego strony jakakolwiek nieprzyjemność.

Warto wiedzieć, że większość bolesnych zabiegów to jedynie konsekwencje naszych zaniedbań. Dlatego tak istotna jest dbałość o uzębienie dzieci. Jeśli już za młodu nauczymy je, że dentysta wcale nie musi zadawać bólu, możemy być pewni, że w przyszłości same dzielnie będą starały się o wizyty kontrolne chroniące przed rozwojem poważnych chorób i powstawaniem ubytków. Zanim pojawimy się z dzieckiem u dentysty, powinniśmy mu wytłumaczyć, co czeka je na fotelu stomatologicznym. Wyjaśnijmy, dlaczego kontrole są ważne i co może stać się z zaniedbanymi ząbkami. Pamiętajmy też, że najlepszym specjalistą jest dentysta dziecięcy, który obok wiedzy stomatologicznej, cechuje się również odpowiednim podejściem do małego pacjenta. Fachowiec powinien brać czynny udział w oswajaniu malucha z zabiegami dentystycznymi. Każdy dobry dentysta sam przeprowadzi rozmowę z dzieckiem.

Choć stomatologia dziecięca z reguły jest nieinwazyjna, to w razie poważniejszych problemów zdrowotnych i potrzeby przeprowadzenia nieprzyjemnego zabiegu, koniecznie poprośmy dentystę o znieczulenie, które zapewni komfort maluchowi i nam samym.