Pierwszy miesiąc ciąży - pierwsze objawy i rozwój płodu.

Pierwszy miesiąc ciąży w przypadku niektórych kobiet potrafi przejść zupełnie niezauważony. Ignorują pierwsze objawy, przypisując je innym przyczynom i dopiero spóźniająca się miesiączka daje im coś do myślenia. Jeśli jednak będziesz wiedziała, czego się spodziewać, być może uda ci się rozpoznać ciążę już w pierwszych tygodniach i szybciej cieszyć się tą radosną nowiną.

Jeśli spóźnia ci się okres, a brak ku temu innych powodów, zrób test ciążowy. Żeby go kupić, nie musisz nawet wychodzić z domu. Obecnie w swojej ofercie ma go każda apteka online i sklep online. Ostatecznym potwierdzeniem ciąży powinna być wizyta u lekarza, który przy pomocy badania USG potwierdzi twoje podejrzenia. Niestety w pierwszym miesiącu ciąży płód jest zbyt mały, by dostrzec go w badaniu, będziesz więc musiała uzbroić się w cierpliwość. Możesz też wypatrywać innych objawów, które będą potwierdzeniem twoich podejrzeń. Pierwszy miesiąc to czas, kiedy wiele ciężarnych kobiet uskarża się na senność i większe niż zazwyczaj zmęczenie. Możesz też czuć się rozdrażniona i poddenerwowana.

Często w tym okresie pojawiają się też poranne mdłości, które bywają szczególnie dokuczliwe. Już sam zapach niektórych potraw może przyprawić cię o wymioty. Pamiętaj, że każdy z tych objawów występujący pojedynczo niewiele znaczy. Dopiero, kiedy zaobserwujesz je wszystkie jednocześnie, możesz zacząć podejrzewać, że za dziewięć miesięcy w twoim życiu pojawi się ktoś jeszcze, odwiedzać sklepy z artykułami dla dzieci i powoli kompletować wyprawkę dla twojego malucha.