Piaty miesiąc ciąży - czego kobieta może się w tym czasie spodziewać?

Piąty miesiąc ciąży, podobnie jak wszystkie inne etapy przebiegu ciąży niesie ze sobą wiele szczególnych dla kobiety przeżyć. Jeśli chodzi o rozwój płodu, to maluch ma już wagę prawie pół kilograma, zaś jedną trzecią tej wartości stanowi sama głowa. Bicie serca jest już na tyle mocne, że można je usłyszeć bez przykładania stetoskopu. Maluch wtedy zaczyna wykonywać bardziej złożone ruchy i powstaje u niego odruch ssania palca.

Piąty miesiąc to także czas, w którym ciąża staje się dość widoczna. Od tej pory kobieta regularnie przybiera na wadze, choć ilość dodatkowych kilogramów jest uzależniona od różnych cech każdej kobiety. Jest to sprawa indywidualna. Dla dzieci w okresie ciąży ważny jest tryb życia matki. Kiedy mama odpoczywa, dziecko zwykle staje się bardziej ruchliwe, zaczyna kopać i się przeciągać. Gdy natomiast mama zaczyna się ruszać, dziecko uspokaja swoje ruchy.

Cały czas istotne jest wykonywanie regularnych badań, o czym żadna kobieta w ciąży nie powinna zapominać. W przypadku, gdy ciężarna kobieta wymaga przyjmowania jakichkolwiek leków, to bezwzględnie należy ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem. Na szczęście istnieją tanie leki, jakie może zaoferować apteka online, przez co można dokonać szybkich i korzystnych zakupów bez wychodzenia z domu, co jest czasem dla pań w ciąży uciążliwe. Zupełnie naturalne w tym czasie są częste stany zmęczenia spowodowane właśnie przyrostem masy ciała, a także bóle krzyża, jak również dolegliwości jelitowo-żołądkowe powstające ze względu ucisku na tamte narządy.