Ósmy miesiąc ciąży - o włos od narodzin dziecka. Jak o siebie dbać w tym okresie?

Ósmy miesiąc ciąży to już naprawdę ostatnie chwile przed porodem. W tym czasie każda ciężarna kobieta powinna dbać o siebie szczególnie starannie. Jednocześnie można już wyzbyć się pewnych obaw - wypadku przedwczesnego porodu dziecko będzie w stanie samodzielnie oddychać. Maluch przybiera na wadze, w tym czasie waży zwykle około 2,5 kilo. Zajmuje coraz więcej miejsca w macicy, która uciska przeponę i pęcherz, powodując trudności w oddychaniu i częstsze oddawania moczu.

Pojawia się też większe niż do tej pory zmęczenie i bóle kręgosłupa związane z rosnącym ciężarem brzucha. Możesz uskarżać się na bezsenność - brzuch jest już na tyle duży, że skutecznie utrudnia znalezienie wygodnej pozycji i zasypianie. Biorąc pod uwagę, jak mało czasu zostało do rozwiązania można jednak pogodzić się z tymi niedogodnościami. Zresztą przez cały okres trwania ciąży zdążyłaś się pewnie do nich przyzwyczaić. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu badań prenatalnych.

Warto też poprosić lekarza o wykonanie dodatkowego badania USG, które pozwoli na ustalenie rozmiarów i ułożenia dziecka. Na tej podstawie lekarz będzie w stanie przewidzieć najbardziej prawdopodobny przebieg porodu. Ósmy miesiąc to już ostatni moment na to, by skompletować wszystkie ubranka i akcesoria dla dzieci. Jeśli nie czujesz się na siłach, by odwiedzić kilka różnych sklepów, z pomocą przychodzą ci dobrze zaopatrzony sklep online i apteka online, w której możesz kupić chociażby tanie leki. Ósmy miesiąc to także ostatni dzwonek do wyboru kliniki, w której będziesz rodzić.