Drugi miesiąc ciąży i rozwój płodu na tym etapie.

Drugi miesiąc ciąży, zwykle około piątego tygodnia od poczęcia, to czas, kiedy większość kobiet orientuje się, że spodziewa się dziecka. Kiedy twoje podejrzenia potwierdzą się, odstaw wszystkie leki, z wyjątkiem tych przyjmowanych z powodu przewlekłych chorób. W tym czasie płód jest bowiem szczególnie podatny na działanie różnego rodzaju toksycznych substancji.

Zarodek składa się w tym czasie z trzech listków zarodkowych, z których z czasem rozwiną się narządy i kończyny. Ma około ośmiu milimetrów, jednak powoli wkracza w okres intensywnego wzrostu. Od tego momentu jego waga i długość będą przyrastać w bardzo szybkim tempie. Serce płodu jest już rozwinięte, zaczynają kształtować się płuca i układ nerwowy. Drugi miesiąc to czas, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze nieprzyjemne objawy ciąży - poranne nudności, bóle w krzyżu. Możesz czuć się również bardziej zmęczona i senna. To naturalne, nie powinnaś więc się tym martwić, a jedynie więcej wypoczywać i nie przemęczać się.

Na tym etapie mogą pojawić się też problemy z cerą. Aby zapobiec pojawianiu się niedoskonałości i przebarwień, stosuj dobrej jakości kosmetyki, które ma w swojej ofercie każda apteka online i sklep online. W drugim miesiącu ciąży pojawiają się też zachcianki, tak charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek, jeśli w ciąży przytyjesz zbyt dużo, będziesz miała problemy z powrotem do normalnej wagi po porodzie. Nie zapominaj jednak o zdrowej i zróżnicowanej diecie. W czasie ciąży zbilansowana, pełnowartościowa dieta jest szczególnie istotna.