Czwarty miesiąc ciąży - jakie leki można wówczas brać i jak rozwija się płód?

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi trymestr i jest to ten okres, kiedy kobieta może spodziewać się pierwszych ruchów dziecka. Będzie to szczególnie widoczne chwilę po posiłku, ponieważ wtedy dziecku zostaje dostarczona dodatkowa ilość energii. Dla dzieci w tym czasie nie jest już aż tak bardzo ważne ewentualne przeziębienie matki, ponieważ ukształtowany jest u nich układ immunologiczny, który chroni maluchy przed chorobami.

Czwarty miesiąc to również czas, kiedy szkielet dziecka zaczyna twardnieć, pojawiają się już prawdziwe, mocniejsze kości zastępujące tkankę chrzęstną. W początkach drugiego trymestru większość kobiet zaczyna odczuwać komfort psychiczny i czuje się ogólnie dobrze. Brzuch zaczyna się lekko zaokrąglać i pojawiają się pierwsze „ciążowe zachcianki”, co jest zupełnie naturalne. Czwarty miesiąc ciąży to także idealny moment na rozpoczęcie przygotowań do przyjścia dziecka na świat i stopniowego kupowania wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Panie zapewne odwiedzą w tym czasie niejeden sklep online, jednakże warto przy takich zakupach pamiętać o złotej zasadzie kupowania mniejszej ilości rzeczy, ale w lepszej jakości. Istotne są też ubrania dla przyszłych mam. Ciąża nie musi być okresem, w którym można chodzi tylko w ubraniach a la „worek po ziemniakach”. Istnieją sklepy, gdzie dostępne są piękne tuniki, wygodne spodnie ciążowe i cała reszta garderoby stworzona tak, by łączyć wygodę ciężarnych kobiet z elegancją. Trzeba pamiętać, że świadomość atrakcyjnego wyglądu poprawia też kondycję psychiczną przyszłej mamy.