Leczenie astmy jak każdej poważnej choroby jest sprawą złożoną. Nie wystarczą tylko inhalacje i inhalatory. Konieczna jest zmiana trybu życia, sposobu żywienia, aktywności. Nie ma uniwersalnej recepty na wyleczenie jak w przypadku grypy, gdy bierzemy środki przeciwgorączkowe albo antybiotyki i kładziemy się do łóżka.
Astma wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku, ponieważ leczenie uzależnione jest od wielu czynników, na które każdy chory reaguje inaczej. Przed wyborem terapii lekarz robi szczegółowy wywiad, na podstawie którego rozpatruje czynniki mogące wywołać schorzenie. Ustala też stopień zaawansowania choroby.
W zależności od rozpoznania i przebiegu astmy doktor stosuje leczenie objawowe albo przyczynowe. Pierwsze polega na przerwaniu pojawiających się objawów (ataki kaszlu, duszności), ale nie jest skuteczne. Drugi sposób leczenia ma na celu wyeliminowanie przyczyny (np. alergenu). Jednak zanim zostanie ona ustalona, może minąć sporo czasu, w trakcie którego leczenie będzie miało charakter objawowy.
Do leczenia objawowego najlepiej stosować inhalator pneumatyczny. Dlaczego? Bo jest prosty w obsłudze, a umiejętność poprawnego posługiwania się aplikatorem decyduje o powodzeniu aerozoloterapii.
Ponadto zażywa się różne leki, np. tabletki antyalergiczne. One mogą przerwać dalsze pojawianie się objawów.