Poród rodzinny, choć jest w naszym kraju czymś stosunkowo nowym, zaczyna interesować przyszłych rodziców, którzy zresztą coraz częściej decydują się właśnie na takowy poród. Większość par, która podejmuje taką decyzję, dochodzi do wniosku, że skoro razem postanowili mieć dziecko, to i razem będą aż do rozwiązania ciąży.
Przede wszystkim taki poród jest dla kobiety bardziej komfortowy. Osobą towarzyszącą też wcale nie musi być ojciec dziecka, a na przykład matka, siostra czy przyjaciółka rodzącej - ważne, by była to osoba, przy której ciężarna czuje się dobrze. Obecność takiej osoby powoduje, że kobieta rodząca odczuwa mniejszy stres, a także prosi o mniej środków przeciwbólowych, niż panie, którym nikt bezpośrednio nie towarzyszy.
Podczas porodu rodzinnego kobieta ma także możliwość przeprowadzenia wszystkiego bez ingerencji połowy personelu szpitala, co też może być dość krępujące dla niektórych pań. Jest to poród aktywny, podczas którego kobieta chodzi, przyjmuje takie pozycje, jakie są dla niej wygodne. Istotne jest też samo prowadzenie ciąży. Już na samym początku warto jest wybrać najlepszy gabinet ginekologiczny, gdzie kobieta będzie czuła, że oddała się ręce prawdziwego specjalisty. Dobry ginekolog przede wszystkim doradzi, podpowie co robić w trudnych sytuacjach i czego unikać. Niemałe znaczenie ma również szkoła rodzenia. To tam zarówno kobieta, jak i jej partner uczą się, jakie ćwiczenia wykonywać, aby zachować kondycję podczas ciąży, a także jak udzielać sobie nawzajem wsparcia. To wszystko ma później odbicie w tym, jak będzie przebiegać poród.